Arról, hogy mi a szén-monoxid és hogyan keletkezik, már előző blog bejegyzéseinkben olvashattatok.
Azzal azonban kevesen vannak tisztában, hogy a levegőben akár kis mennyiségben jelenlévő szén-monoxid, hosszú távon milyen következményekkel jár.
A szén-monoxid egy nagyon mérgező gáz. Belélegzés után, a véráramba kerülve, a szén-monoxid atomok csatlakoznak a vörösvértestekhez. Így komplex szén-monoxid-hemoglobin atomokat képeznek, amelyek csökkentik a szervezet oxigénfelvételét, ezáltal akadályozva az oxigén ellátást. Huhh, ezzel le is tudtuk a mai napra a kémiát.
Mivel a szén-monoxid 250-szer nagyobb affinitással kötődik a vörösvértestekhez, mint az oxigén, ezért a szén-monoxidot már csekély mennyiségben is megköti szervezetünk.
És itt kezdődik a probléma.
Amennyiben nagy mennyiségben van jelen szén-monoxid a levegőben azonnali, könnyen érzékelhető hatásokat vált ki. Ilyen a fejfájás, a szédülés, az émelygés, extrém esetben látás- és hallásképesség csökkenése, eszméletvesztés, vagy akár halál.
Kis mennyiségben a szén-monoxid mérgezés hatásai már nem ennyire egyértelműek. Hosszú távon tehát, anélkül, hogy ezt észrevennénk, csökken a szívizmot ellátó koszorúerek keringése, hozzájárulva a koszorúér-elmeszesedéshez, koszorúér szűküléshez, és növekszik a szívinfarktus kockázata.
Ismerősek ezek a következmények? Lehetséges, mivel a dohányzás is, például, aktív szén-monoxid kibocsátással jár.
Szerezz be szén-monoxid érzékelőt!
Szerencsére van megoldás. Manapság már nagyon kifinomult szén-monoxid érzékelőket lehet találni a piacon.
Ilyen a FIBARO Szén-monoxid érzékelője. Már alacsony koncentrátumban is jelzi a mérges gáz jelenlétét és az előre megadott beállítások szerint, akár ki is szellőzteti a házad.
Utolsó kommentek